Czy miód może być z powodzeniem stosowany w stomatologii? Okazuje się, że – wbrew pozorom – jak najbardziej tak. Przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne właściwości miodu mogą w sposób istotny wpływać na niektóre choroby jamy ustnej, takie jak, na przykład, zapalenie dziąseł.
Przydatność miodu w leczeniu zapalenia dziąseł została udowodniona w badaniach przeprowadzonych przez zespół English. We wspomnianych badaniach udział brało w sumie 30 chorych na zapalenie dziąseł. Połowa z nich w trakcie kuracji otrzymywała przygotowany miód o konsystencji przypominającej gumę do żucia (ok. 10 g). Chorzy otrzymywali ten specyfik do żucia 3 razy dziennie po posiłkach. Po zakończeniu trwającego 3 tygodnie leczenia okazało się, że chorzy, którzy otrzymywali tak przygotowaną gumę do żucia mają znacznie łagodniejsze objawy choroby od osób, które otrzymywały do żucia podobny preparat bez miodu. Po trzytygodniowym leczeniu preparatem z miodem u 34% chorych zmniejszyło się krwawienie dziąseł. W drugiej grupie chorych, którzy stosowali preparat bez miodu, poprawa nastąpiła u 21% osób, natomiast aż u 13,4% osób nastąpiło pogorszenie objawów choroby (w porównaniu z 2.4% z pierwszej grupy).
Inne badania, które dowiodły skuteczności miodu w leczeniu przewlekłego zapalenia dziąseł, przeprowadził Kadarj. W tymże badaniu, oceniono skuteczność leczenia przewlekłego zapalenia dziąseł za pomocą ultrafonoforezy i miodu. Okazało się, że stosowanie ultrafonoforezy i miodu przyniosło dużo lepsze wyniki od leczenia za pomocą ultrafonoforezy bez stosowania miodu. Wyniki badań i w tym przypadku były jednoznaczne. Po zakończeniu leczenia okazało się, że ultrafonoforeza z miodem przyczyniła się do likwidacji objawów przewlekłego zapalenia dziąseł niemal u 90% chorych i był to wskaźnik o wiele wyższy niż u chorych w trakcie terapii nie stosowano miodu.
Źródło: Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia „Możliwości stosowania miodu w stomatologii”, w: Postępy Fitoterapii (http://www.czytelniamedyczna.pl/2653,mozliwosci-stosowania-miodu-w-stomatologii.html)