Gryka

Miód gryczany – wszystko co trzeba wiedzieć o miodzie gryczanym

Miód gryczany jest odmianą miodu, która posiada w Polsce niesłabnącą grupę zwolenników. Stosowany jest najchętniej przez osoby mające problemy z układem krążenia, wątrobą oraz cierpiące na niedobory żelaza.

 

Miód gryczany pozyskiwany jest przez pszczoły z kwiatów gryki zwyczajnej, kwitnącej w Polsce w lipcu i sierpniu. Miód ten należy bez wątpienia do miodów niezwykle charakterystycznych. Jest jednym z najciemniejszych miodów odmianowych, w stanie płynnym ma barwę bardzo ciemną, a po strystalizowaniu nieco jaśnieje. Natomiast w smaku jest jednocześnie słodki i ostry, można powiedzieć nawet, że nieco piekący. Charakterystyczne jest dla niego również to, że krystalizuje dość wolno, a w czasie przechodzenia w stan krupca rozwarstwia się na dwie części: płynną – na górze słoika i skrystalizowaną – na spodzie.

Charakterystyczną cechą miodu gryczanego jest wysoka zawartość dwóch głównych cukrów prostych, a mianowicie fruktozy (jest jej w miodzie gryczanym ponad 50%) oraz glukozy (około 46%). W miodzie tym występują także w stosunkowo dużym stężeniu magnez i żelazo, a także inne mikro i makroelementy (fosfor, miedź, cynk, jod, nikiel, bór, kobalt) oraz witaminy (C, B1, B2 i PP). Nie brak w miodzie gryczanym też dużej ilości enzymów (amylazy, inwertazy i fosfatazy), których obecność w miodach zawdzięczamy wydzielinom pszczelich gruczołów.

Miód gryczany posiada liczne właściwości prozdrowotne.  Ceniony jest przez osoby mające problemy z wątrobą, posiada bowiem właściwości ochraniające i odtruwające ten organ. Z powodzeniem stosowany jest przez osoby w stanach wyczerpania nerwowego. Działa zbawiennie także przy problemach z układem krążenia (takich jak miażdżyca i nadciśnienie tętnicze). Wysoka zawartość żelaza sprawia, że miód gryczany doskonale sprawdzi się jako uzupełnienie diety osób z niedoborami tego pierwiastka. Miód gryczany należy także do miodów o najsilniejszych właściwościach antybiotycznych.

 

 

 


Źródło: www.pszczoly.info